1344 első felében a Nápolyból hazatért Erzsébet magyar anyakirályné követeket küldött Kelemen pápához Avignonba, hogy fényes ajándékokkal és több tízezer arannyal végre rendezze fia, András herceg koronázásának ügyét. A Kúria azonban további összeget követelt, de garanciát mégsem adott András trónra léptetéséhez.
Ezzel a telhetetlenséggel új szakaszába lépett a diplomáciai háború. A Johannát befolyása alatt tartó Valois Katalin hercegné kezdeményezésére létrejött titkos szervezet, a capuai szövetség lépéseket tett András herceg meggyilkolása érdekében. Eközben a magyarellenes nápolyi tömörülések egymással is kíméletlen harcot folytattak.
Lajos király ezalatt, hogy a velenceiek dalmáciai terjeszkedését megakadályozza, hadat vezetett Zára alá. 1345 szeptemberében pedig bekövetkezett az, amitől oly sokan tartottak: ellenségei végeztek András herceggel. Az aversai gyilkosság után Lajos király a bűnösök felelősségre vonása érdekében kénytelen volt hadat indítani Itáliába. Az 1347-ben megkezdődött első nápolyi bosszúhadjárat során Lajos sorra aratta a győzelmeket, és követelései komoly vitát eredményeztek a Johannát pártoló Kelemen pápával.
Ám ezekkel az eseményekkel egyidejűleg megjelent egy minden eddiginél kegyetlenebb ellenség, a pestis, mely egész falvakat és városokat néptelenített el. Senki nem tudhatta, mikor lesz vége, és miként lépjenek fel ellene.